Diyetisyen-Nöron Psikiyatri

DİYETİNİZ, PARMAK İZİNİZ KADAR ÖZELİNİZ…

Yazar: | Etiketler: , , , , , , , | Yorumlar: 0 | Eylül 26th, 2018

Sağlık, insan yaşamının sürdürülmesinde, yaşam kalitesinin yükseltilmesinde ve korunmasında çok büyük öneme sahiptir. Sağlığın korunması ve geliştirilmesi kişinin öncelikle kendi sağlığına sahip çıkması ve sağlık bilincini geliştirmesi ile mümkün olduğu unutulmamalıdır.

Yeterli ve dengeli beslenmek ise sağlığın temeli olduğu gibi diyetisyen sağlık bilincinin geliştirilmesinde en etkin kişidir. Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Beslenme ve Diyet bölümü olarak, “Minimum Hastalık Riski, Maksimum Sağlık” ilkesine bağlı olarak kişiye özel beslenme düzeni planlıyor, sağlıklı beslenme hakkında eğitimler veriyor ve herhangi bir sağlık sorunuyla gelen kişilerde beslenme davranış değişikliği sağlamayı amaçlıyoruz.
İlk muayenede bireylerin beslenme alışkanlıklarını, hastalık durumunu, yeme ile ilgili psikolojik bulgularını ayrıntılı olarak gözden geçiriyoruz. Beslenme danışmanlığı almak isteyenlerin önce vücut yağ, kas, su oranı ve mevcut yağın vücuttaki dağılımı tespit ediyoruz. Daha sonra, yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite ve kan bulguları ile birlikte “Kişiye özel bir beslenme tedavisi” planlıyor ve düzenli olarak takibini yapıyoruz. Beslenme süreci diyetisyenimiz Simay Yağcı tarafından yapılmaktadır.

Beslenme ve diyetetik bölümümüz;

– Kontrollü zayıflama programı
– Gebelik-Emzirme dönemi beslenme,
– Çocuk ve adolesan çağı beslenme
– Diyabet, kalp-damar, hipertansiyon hastalarına özel beslenme planları
– Aşırı zayıflıktan şikâyetçi kişiler için kilo alma programları
– Mide ve bağırsak hastalarına özel beslenme planları
– Sinir sistemi ve psikolojik hastalıklarda beslenme programları
ile hizmetinizdedir.

Herkesin sağlık durumu, genetik yapısı, vücut yapısı, yaşam tarzı, bulunduğu coğrafyaya ve tabi ki tercihlerine göre beslenme alışkanlıkları birbirinden farklı özellikler taşır. Bu yüzden beslenme ve diyet programı kişiye özel olmalıdır ve bu oldukça hassas bir dengedir.

Unutmayınız ki; Diyetiniz, parmak iziniz kadar özeliniz

Dyt. Simay Yağcı