Ölüm ve Yas Terapisi

Nöron Psikiyatri-Ölüm ve Yas TerapisiYas, insanların yiten şey, varlık ya da kişilerin ardından verdikleri doğal bir tepkidir. Yas süreci dendiği zaman aklımıza genellikle bir yakınımızın ölümü sonrasında yaşadığımız süreç gelmektedir. Bu bilgi doğru olmakla birlikte eksiktir. Anlam yüklenmiş her şeyin yitimi sonrası yas süreci yaşanabilir. Örneğin; evcil hayvan, iş, statü, sağlık, organ vb.

Çoğu kişinin konuşmaktan kaçındığı bir konudur ölüm. Sanki sonsuza kadar hem kendimiz hem sevdiklerimizin yaşayacağını varsayarız. Ancak ölüm bir gün bir şekilde hayatımıza girer. Bununla birlikte gelen keder duygusu ile nasıl baş edeceğimizi öğrenmemiz gerekir.

Her ölüm kişiyi, kendi ölümlülüğü ile yüzleştirir. Diğer yandan sevdiği birinin vefatı sonrası bu kaybı kabul etmemiz zaman alabilir. Bir kişiyi kaybetmenin ve kaybın acısını çekmenin doğal bir süreç olduğunu, yaşamın doğal bir parçası olduğunu anlamaya çalışmak yardımcı olabilir.

Yas süreci çoğu zaman inkar ve şok, pazarlık, suçluluk, adalet arama, depresyon, yalnızlık, kabullenme ve umut sıralamasını takip eder.

Yas süreci iyi takip edilmeli, kişinin sağlıklı bir yas mı yoksa patolojik olan komplike yas mı yaşıyor olduğunun farkında olmak, doğal olan bu süreci sağlıklı bir yas süreci yaşayarak kişiye yardımcı olmak önemlidir.